01
Fotowoltaika
Moduły fotowoltaiczne odpowiadają za produkcję energii elektrycznej (przetwarzają energią promieni słonecznych na energię elektryczną – prąd stały). W naszej ofercie znajdują się panele produkowane wyłącznie przez największych renomowanych producentów na świecie (ranking największych producentów Bloomberg Tier 1). Stan magazynowy składa się głównie z modułów marek Astronergy Chint, Jinko Solar, Trina Solar, SunPower (posiadamy certyfikat Sunpower Advantage Installer). Montujemy je na dachu lub gruncie – korzystamy z głównie konstrukcji produkowanych przez Van der Valk, Energy5 lub W&H. Panele odznaczają się najwyższą jakością (min. 12-letnia gwarancja produktowa oraz 25-letnia gwarancja żywotności paneli, a także min. 20% efektywność). W warunkach polskich szacujemy uzysk z pracy instalacji na poziomie ok. 1 000 kWh/1kWp przy założeniu ekspozycji południowej bez zacienień i nachyleniu 30-40 stopni.
Inwerter (inaczej falownik) zamienia dostarczony prąd stały na przemienny, gdyż taki pobierają urządzenia elektryczne. Umożliwia ponadto monitorowanie działania naszej instalacji (w standardzie zapewniamy moduł wifi oraz min. 10-letnią gwarancję produktu). Wykorzystujemy wyłącznie sprzęt renomowanych marek takich jak SolarEdge, Sofar Solar (jesteśmy certyfikowaną firmą serwisową w Polsce) oraz Fronius. Stosujemy zabezpieczenia marki CITEL oraz skrzynki Noark, a także certyfikowane kable solarne i oryginalne połączenie MC4 Multicontact. Dbamy o estetykę wykonania (odpowiednie korytka i złączki) i bezpieczeństwo instalacji. Stosujemy optymalizatory SolarEdge, TIGO oraz rozłączniki ppoż ProJoy. Współpracujemy na stałe z rzeczoznawcą przeciwpożarowym (uzgodnienia dla instalacji powyżej 6,5 kWp) i konstruktorem (obliczenia nośności dachu). Zatrudniamy wykwalifikowany zespół projektowy (PVSol, EasySolar, CAD) i wykonawczy z odpowiednimi uprawnieniami SEP, UDT oraz kierownika robót elektrycznych. Nasi monterzy i serwisanci są zatrudnieni na umowę o pracę (własne ekipy) oraz współpracujemy ze zweryfikowanymi podwykonawcami, którzy przechodzą proces certyfikacji i kontroli ze strony naszych audytorów. Obsługujemy proces zgłoszenia instalacji do OSD oraz zgłoszeń dotacyjnych (Agroenergia, Mój Prąd, …). Zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Na życzenie Klienta jesteśmy w stanie skomponować dowolny zestaw fotowoltaiczny.
Proces planowania instalacji fotowoltaicznej o mocy >10 KWp rozpoczynamy od dokładnego audytu dokumentacyjnego (rodzaj umowy z dostawcą energii elektrycznej oraz jej warunki – konieczne do weryfikacji pod kątem średniej ceny MWh z instalacją PV vs. średnia cena bez instalacji) i technicznego (moc przyłączeniowa i umowna, klasa przekładników, konieczność zastosowania blokerów, trafostacja i jej parametry, sposób przyłączenia do rozdzielni, moc bierna, przejścia kablowe, przekopy, automatyka do sterowania, dźwig, itp.) połączonego z wizją lokalną. W przypadku instalacji dachowej konieczna jest ekspertyza nośności wykonana przez uprawnionego konstruktora oraz wybór odpowiedniej konstrukcji (typ mocowania w celu optymalizacji obciążeń). Po tym etapie następuje przygotowanie dokładnego projektu wykonawczego i modelu ekonomicznego (dla instalacji do 50 kWp – bez pozwolenia na budowę). Kluczową kwestią jest ocena rentowności inwestycji z perspektywy jej mocy i obecnych relacji kontraktowych z OSD i sprzedawcą energii elektrycznej (dopasowanie do profilu, wybór modelu zakupu i odsprzedaży energii i wpływ na średnią cenę zakupu energii). Następnie wybieramy model finansowania (zazwyczaj leasing), a dopiero później przystępujemy do zamówienia konstrukcji (na specjalne zamówienie) oraz realizacji prac.
W przypadku instalacji o mocy powyżej 50 kWp (wymagane jest pozwolenie na budowę) nasze prace rozbijamy oraz wyceniamy na etap dokumentacyjny i wykonawczy. Dopiero po zamknięciu etapu dokumentacyjnego (projekt budowlany, decyzja środowiskowa, warunki przyłączeniowe, pozwolenie na budowę) jesteśmy w stanie określić ostateczne wymagania techniczne i koszty wykonania instalacji PV (głównym czynnikiem zmiennym są koszty związane z przyłączem elektrycznym). Wówczas jesteśmy również w stanie określić ramy czasowe inwestycji.